Briçte Davranış ve Etik Kurallar

Osman İkinci
Osman İkinci Haziran 10, 2019 20:16

Briçte Davranış ve Etik Kurallar

Bu yazımızda briçte  etik değerlerden bahsedeceğim. Briçte  yasalar olduğu gibi yasaların bizim günlük yaşantımızdaki toplumsal ahlak normlarına aşağı yukarı benzer etik birtakım kurallardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle briç yasalarındaki tam olarak karşılığı olan ifadelerini birebir size aktarmak istiyorum .

YASA 74 – DAVRANIŞ VE ETİK
A. Doğru Tavır
1. Bir oyuncu her zaman nazik tavrını korumalıdır.
2. Bir oyuncu bir başka oyuncuda rahatsızlık veya mahcubiyet yaratacak veya oyunun zevkini engelleyecek söz veya konuyla ilgisi olmayan her türlü eylemden dikkatle kaçınmak zorundadır.
3. Her oyuncu konuşma ve oyunda doğru ve tekdüze yöntem takip etmelidir.

 

B. Görgü
Nezaket gereği olarak bir oyuncu şunlardan kaçınmalıdır:
1. Oyuna yeterli dikkati göstermemek.
2. Artırım veya oyun esnasında gereksiz yorumlarda bulunmak.
3. Oynama sırası kendisine gelmeden önce bir kart hazırlamak.
4. Rakibi sıkıntıya sokmak amacıyla oyunu gereksiz yere uzatmak (örneğin tüm lövelerin kendisinin olduğunu kesinlikle bilmesine rağmen oyunu devam ettirmek).
5. Hakemi, ona veya diğer yarışmacılara karşı saygısız biçimde çağırmak ve bu biçimde hakeme hitap etmek.

C. Yöntemin İhlali
Aşağıda yazılanlar yöntem ihlali sayılır:
1. Aynı konuşma için farklı isimler kullanmak.
2. Bir konuşma veya oyun hakkında onaylama veya hoşnutsuzluk belirtmek.
3. Henüz tamamlanmamış bir lövenin kazanılması veya kaybedilmesi ile ilgili beklenti veya niyet belirtmek.
4. Artırım veya oyun esnasında önemli bir olaya veya başarı için halen gerekli olan löve sayısına dikkati çekecek biçimde yorum veya harekette bulunmak.
5. Artırım veya oyun sırasında kasıtlı olarak bir oyuncuya veya kartlarını görmek veya bir kartı nereden çıkardığını gözlemlemek amacıyla bir oyuncunun eline bakmak (Ancak rakibin istemeden görülen bir kartından edinilen bilgiye
dayanarak hareket edilebilir)
6. Oynanan board’a artık ilgisinin kalmadığını belirten bir davranışta bulunmak. Örneğin, kartlarını kapatmak.
7. Rakibi sıkıntıya sokmak amacıyla artırım veya oyunun normal ritmini
değiştirmek.
8. Turun bitimi ilan edilmeden önce gereksiz yere masadan ayrılmak.

Bunlar yasalardaki karşılıkları. Tabii pratikte gördüğümüz bazı şeyleri size aktarmak isterim. Yaşadığımız tecrübeler çeşitli durumlarda buna benzer olarak şöyle gelişmiştir.

Örneğin, rakibini rahatsız edecek düzeyde bir şeyler yemek, içmek, onun rahatsız olabileceği şekilde yüzüne bakmak, birtakım rahatsız edici sesler çıkarmak.

Ortağının  yaptığı bazı konuşmalara veya attığı kartlara tepkiler vermek, hoşlanmadığını veya hoşlandığını belli etmek, onun oyununa veya defansına  müdahale etmek. Alert açıklaması istenmeden hemen Alert ile birlikte açıklamaya çalışmak, Damy iken elini oynamasını istediği kartlara doğru götürmek, bu yönde dikkat çekmek oynamasını istemediği kartları gördüğünde “gerçekten bunu mu oynuyorsun” tipinde bir takım  hal ve hareketler içine girmek gibi şeyleri sayabiliriz.

Yavaş ya da hızlı kart verme şekli ile ortağına teknik olarak uygun olmasa da preferans  yönlendirme olduğuna dair usulsüz bilgi vermek. Konuşmalar sırasında gene tempo kırarak yaptığı Deklarasyonu bir takım beklemelerle usulsüz bilgiler aktarmak. Örneğin yüksek seviyede gelişen bir deklarasyon da yavaşça bekleyerek pas demekle hiç beklemeden pas demenin puan limitleri açısından yani ortağına kendisinde biraz bir şeyler olduğunu veya hiçbir şey olmadığını aktarmak. Konturu hızlı attığında ceza, biraz duraksayarak attığında sana bırakıyorum, Çok düşünerek attığında da negatif Kontur olduğu ile ilgili bilerek ya da bilmeyerek birtakım illegal bilgiler aktarmak. Tabii bunlardan daha kötüsü birtakım haberleşme metotları ile eller hakkında bilgi sahibi olmak. Mesela bir turnuva esnasında gelecekte oynayacağı bir el ile ilgili yakını olan bir başka oyuncudan bilgi edinmek, o elle ilgili daha oynamadan ciddi fikirleri olması. Bir elle  ilgili yakınlarıyla oynadıktan sonra kendileri için kötü olan bir skoru değiştirme yoluna gitmek. Hak etmedikleri Skor değişiklikleri yapmak. Seyirciyle haberleşmek. Perdesiz masalarda çok daha fazla olmakla birlikte perdeli masalarda da yapılan bazı haberleşme teknikleriyle manyelleşmek. Bu konuda çeşitli cezalar alan dünya çapında oyuncular da olmuştur. Yaptıkları bazı tekniklerden örnek vermek gerekirse: Öksürerek anlaşmak, bordu veya tepsiyi masanın çeşitli bölgelerinde tutmak suretiyle hangi renkle ilgilendiğini aktarmak, rakibin ellerine bakarak (damyken) dağılım hakkında işaret vermek…

Maalesef bunlar sadece hatırlayabildiklerim. Tabii ki bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Bunlar ne yurt içinde ne de yurt dışında tepki gören, hatta ömür boyu briç oynatmayarak dışlamak şeklinde cezalandırılan durumlardır.Briç sporu dürüst bir oyundur. Briç sporcusuda dürüst olarak kalmalıdır.

Hoşcakalın..

Ümit Tarhan

Osman İkinci
Osman İkinci Haziran 10, 2019 20:16
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

<