Ana Sayfaya geri dön

Sık Sorulan Sorular

Briç, Hangi Kategoriye Girer?
Briç, olimpiyat kategorisinde yer alan bir zekâ sporudur.

Briç Oynamak İçin Bir Neden Var mıdır?
Briç oynamayı öğrenmek için birçok iyi neden vardır:

  • Harika bir oyundur,
  • Oynarken çok iyi vakit geçirirsiniz,
  • Dünyadaki en popüler kart oyunudur,
  • Rekabetçi bir oyun olarak birçok insan briçten hoşlanır,
  • Çok iyi bir beyin egzersizidir,
  • Her yaştan, her cinsiyetten, her ulus ve dinden insana hitap eder,
  • Disiplin, matematik, psikoloji  ve etik değerler içerir.
  • Briç öğrenerek problem çözme ve ortaklık komünikasyon yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz,
  • Briç oynamanın sağlık üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

2/1 Sistemi Ne Demektir?

2/1 Sistemi, beşli majör sistemidir. Two Over One (1 Üzeri 2=2/1) veya 1 Üzeri 2 Oyun Forsingi Sistemi (2/1 GF) gibi değişik adlarla da anılır. 2/1 Sistemi, Standard American Yellow Card (SAYC) sisteminin biraz daha geliştirilmişi olan bir 5’li majör sistemidir. Bugün dünyada en popüler briç sistemi artık 2/1 sistemi olup, en iyi briç oyuncularının da tercihi haline gelmiştir.

Etkili Sistem: 2/1 Briç Kitabının Hedef Kitlesinde Hangi Kategorideki Briççiler Vardır?

Uzun yıllardır briç oynadığı halde çeşitli nedenlerle bir briç sistemi öğrenememiş ve bu yüzden de ortaklık anlaşmalarında önemli sorunlar yaşayan briç dostlarım olmuştur. Acol, Goren, Standard American Yellow Card (SAYC), Süper Beşli Majör ve  Precision Club Briç Sistemi gibi sistemlerden bir veya birkaçını bilen ancak henüz Two Over One (2/1) sistemini öğrenmemiş okuyucularımız da mevcuttur. 2/1 sistemini genel olarak bildiği halde sistemin ayrılmaz parçalarından olan konvansiyonları öğrenme fırsatı olmamış okuyucularımız da bulunmaktadır. İyi bir briç oyuncusunun bu konvansiyonların yanında gerek serbest deklarasyon gerekse yarışsal konuşmalar sırasında gerekli olan etkin konvansiyonlarla da donatılış olmaları gerekmektedir. Bu amaçla 2008 yılında yayımladığım Profesyonel Briç isimli kitabım siz değerli briç dostları tarafından yoğun ilgiyle karşılaşmış olup, tükenmiştir.

Bana gelen yoğun talep üzerine yine 2/1 sistemi üzerine ama bu kez daha kapsamlı ve geliştirilmiş bir kitap yayımlama gereği duydum. Bu amaçla hazırladığım Etkili Sistem: 2/1 kitabı, 103 konvansiyon ve yarışsal konuşmalarla daha da geliştirilmiş bir biçimde yararlanmanız amacıyla yayımlanmıştır. Bu şekilde 2/1 sistemi konusunda hiçbir boşluk bırakılmamıştır.

Beni bu kitabı yazmaya iten en önemli motivasyon, “ulaşabileceğim briç sporcularına yukarıda açıkladığım konularda katkıda bulunabilmek” olmuştur. Amacım, bu gruptaki okuyucuların bir briç sistemi konusundaki eksikliklerini üstelik bugün dünyada en popüler briç sistemi olan Two Over One (1 Üzeri 2 = 2/1) sistemi ile gidermek, bu sistemi bilenlerin ise birçok konvansiyon ile desteklenmiş ve ortaklık anlaşmaları için alternatifler geliştirilmiş şekli ile öğrenmelerine yardımcı olabilmektir. Bu kitapta, 2/1 sisteminin yanı sıra 9 temel konuya da yer verilerek bu konulardaki eksikliklerin giderilmesi amaçlanmıştır.

Özetle; briç oynamayı bilen ve briç konusunda kendisini daha da geliştirmek isteyen bütün briç dostları “Etkili Sistem: 2/1″ kitabının hedef kitlesi arasında yer almaktadırlar.