Hangisi Önemli!

Osman İkinci
Osman İkinci Temmuz 14, 2019 14:32

Hangisi Önemli!

Briç sporunda çok tartışılan konu olan briçin hangi bölümünün (konuşmalar, yer oyunu, defans) skorlarda daha çok etkili olduğudur. Bir başka deyişle bir eli başarmada daha baskın bir rol oynayan bölümü hangisidir?

Bu konuda elbette birçok görüş mevcuttur. Zaman içinde görüşler farklılaşma göstermiştir. Tabii ki bu konu zamana ve ülkeye hatta demografik özelliklere göre değişebilen bir konu olduğunu düşünüyorum. Benim amacım, bir projeksiyon sunmak ve kararı sizlere bırakmaktır. Briçte bilginin az olduğu zamanlarda en ufak bir yenilikten haberdar olan fark yaratırdı. İnternetin de yaygınlaşmasıyla hızla artan briç bilgisi, artık herkes tarafından bilinir ve uygulanır olduğu günümüzde artık daha karışık bilgiler bile eskisi kadar büyük farklar yaratmıyor. Bilgileri kendilerine iyi adabte eden, daha çok uygulayanlar ve bunu yıllar süren partnerliklerine yansıtanlar, hatta uzun süreli takımdaşlıklar kuranlar daha başarılı olmaktadırlar. Ülkemizde genelde sistemler ve konvansiyonlar üzerine son zamanlarda aşırı bir ilgi gözlemekteyim. Bu iyi bir şey ancak diğer bölümlerin, yani defans ve kart oyunu kısmının ihmali olabilmektedir. Bir dördüncü bölüm de eklemek gerekir sanırım. O da davranışsal bölüm. Yani şu ana kadar bilinenler çerçevesinde hangi ellerle ve hangi pozisyonlarda nasıl tutum ve davranış içinde olunacağı ile ilgili bölümdür. Tabii ki deneyim ve pratik bu yönü destekleyen unsurların başında gelir. Bu konuda uzun yıllar oynayan donanımlı oyuncularla çok fazla kilometresi olmayan oyuncular arasındaki çok açık olan makası daraltabilmek bir nebze mümkündür. Nasıl mı? İşte son bahsettiğim davranışsal kurallar oluşturup, özellikle yolun başındaki oyunculara aktararak ve özümseterek uygulayabilmelerini sağlayarak. Bu söylem, kimilerine göre despotif, ezberci ve yaratıcılığı körelten bir söylem gibi gelebilir. Ancak 20-30 sene beklemeden daha iyi skor elde etmenin başka bir yolu yoktur bana göre.

Son zamanlarda takip ettiğim veya oynadığım turnuvalarda çok fazla elde kart oynama tekniklerinin etkili olduğunu gözlemledim. Bu konunun ihmal edildiğini şöyle anlayabiliriz. Milli olmuş veya çok önemli bir şampiyonada yarı final-final aşamalarına kadar gelmiş seviyede oyuncunun, kolay olan tekniklerde zorlanması bir delildir. Elbette yorucu turnuvaların son aşamaları basit hatalara açıktır. Ancak yeterli hazırlık yapılmış olsa baygınken bile yapılabilecek hareketlerde pekçok kişinin başarılı olacağına inanıyorum.

Şimdi geçen haftaki elin çözümü:

Bu el briç tarihindeki en iyi oynanmış ellerinden biridir. Ancak iyi oynayan masada batmıştır! Diğer masada yapılmış ve şöyle oynanmıştır: Yeterince kozdan sonra  A ve R karo çekilmiş ve trefl empası  yapılmış ,empas tutunca oyun olmuştur. Bu oyun %50 nin biraz üzerinde bir ihtimale sahiptir. Batan masadaki oyuncu A, R karodan sonra A trefi de çekmiş! Daha sonra bütün kozları çekmiştir. Körü sadece bir taraf kesebileceği için yanında karo D veya Tref R’den hangisi varsa kart tutamayacak ve sukuiz olacaktır. Bu yolun ihtimali %80’e yakın bir ihtimaldir. Masada batan oyuncu arkadaşlarından takdir görmüştür sanırım.

Hoşça kalın…

Ümit Tarhan

Osman İkinci
Osman İkinci Temmuz 14, 2019 14:32
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

<