İstanbul Briç Olimpiyatlarından Bir El

Osman İkinci
Osman İkinci Mart 21, 2010 13:44

İstanbul Briç Olimpiyatlarından Bir El

OLİMPİYATLAR

İtalya – ABD Maçı

12. Dünya Briç Olimpiyatları İstanbul Grand Cevahir Otel’de devam ediyor. Olimpiyatlar seyirciye açık. İtalyan ve Amerikan takimlarının psikolojisini inceleme açısından kayda değer bir eli sizlere vermek istiyorum

Adsız

 

 

 Batı kör atak etti. Doğu Asla aldı, trefl Asını çekti. Treflle devam etti. Güney Rua ile aldı. Pikle yere geçti.Kör empası yaptı.Kör Ruasını çekti. Kozu bitirdi. Pikle yere geçip pike çaktı. Pikler sağ kalmıştı.Yerin son trefline çakacak kozu kaldığı için elini açtı. 4♥ tam olmuştu. Bu oyunun batırılabilmesi için koz atağını alan doğunun karo dönmesi gerekiyordu. Batı karoyu alacak, trefl oynayıp As ile ortağına geçecek, tekrar karo oynamasını ümit edecekti. Bu sayede uzun yan rengin olduğu taraftan kısaldığı için uzun rengini sağlayamayacak ve bu sayede oynayan batmaktan kurtulamayacaktı.     

Güneyin ve kuzeyin konuşmaları bence cok iyiydi. Kötü renklerle ortağı pastan gelirken güneyin araya girmemesi doğaldı. Kuzey ortağında birşeyler bulmayı ümit ederek sonuncudan uyandırdı. Güney ortağında daha az puan olabileceğini düşünerek davet etmekle yetindi. Kuzey ortağının beklediği ele sahip olduğunu biliyordu. Daveti kabul etti. Doğunun defansına gelince, sonuçta başarılı olmasa da pek mantıksız sayılmazdı. Ortağında sadece Rua 3’lü trefl bularak oyunu batırabiliyordu.

İtalyanlar genel yaklaşım olarak defansta kalmayı değil, oynamayı seviyorlar. Bu benim mantığıma da yakın olduğu için onları bu turnuvanın favorisi olarak görüyorum. Bizim açık, sinyor ve kaptanlığını yaptığım bayan milli takımının finallere kalarak görevlerini başarıyla tamamladıklarına inanıyorum. Türk takımlarının artık başarısız olma hakkı elinden alınmıştır. Her takıma karşı oynadıkları oyunlarla bizim neler yapabileceğimizi gösterdiler.

 ANA FİKİR

 Kazanmak için riske gir. Tutuş varsa cesur ol. Tutuşun varken dengesizsen çok cesur ol.

e-mail: sentezcan@gmail.com

Majör Boğaziçi Briç Kulübü

Tel: (212) 351 06 76

Osman İkinci
Osman İkinci Mart 21, 2010 13:44
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

E-Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanlar doldurulmak zorundadır.*