Oyunu Nasıl Planlarsınız-3’ün Cevabı

Osman İkinci
Osman İkinci Mart 14, 2010 00:26

Oyunu Nasıl Planlarsınız-3’ün Cevabı

Rakibi Yanıltıcı Oyun Planı

İkili turnuva oynarken hedefiniz sadece oynadığınız oyunu yapmak değil, en fazla eli almaktır. Çünkü ikili turnuvada ne kadar sayı kazandığınız değil, rakiplerinizden kaçını geçtiğiniz önemlidir. Örnek vermek gerekirse diğer tüm ekiplerin 100 sayı kazandığı bir elde siz 110 sayı kazanırsanız o eldeki en yüksek skoru siz alırsınız. Ya da tersten düşünürsek herkesin 100 sayı verdiği bir elde sizin 110 sayı vermeniz ile 5000 sayı vermeniz arasında hiç bir fark yoktur. En kötü skoru iki durumda da siz alırsınız.

 AK piki çektim. Pikler akıllı çıktı ve pik dam ikiliden geldi. Diğer masaların bir çoğunda 4 pik oynanacağını düşündüğüm için 4 piki  artı bir yapmanın yolunu bulmalıydım. Trefl empası geçiyorsa acele etmenin bir faydası yok, o empası daha sonra da atabiliriz. Trefller eşit dağılmış olsa bile sonuncu trefle elden atabileceğim yararlı bir kart yok.

Rakibi aldatmanın tek yolu elden vale kör oynamaktır. Doğunun atağa koyduğu Rua’dan belli ki kör dam Batıda. Eğer Batıyı; kör oynarsa elçaka yer çaka olduğuna inandırabilirsek trefl ya da karo oynamaya razı edebiliriz. Batı karo oynarsa trefl kaybından kurtulabiliriz. Batının geldiği karoya yerden küçük koyarız Doğu vale koyarsa ruayla alıp karo onluyu oynarız ası çıkarırız, yerdeki sağ karo damına da kayıp trefli atarız. Batı trefl gelirse, karo as çekerse ya da Doğu oynanan karoya as koyarsa oyun hep bir fazla olur.       

 ANAFİKİR

 BAZEN İYİ OYNAMAK YETMEZ, RAKİPLERİN KAFASINI KARIŞTIRMANIZ GEREKİR.

 e-mail: sentezcan@gmail.com

Majör Boğaziçi Briç Kulübü Tel: (212) 351 06 76

Osman İkinci
Osman İkinci Mart 14, 2010 00:26
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

E-Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanlar doldurulmak zorundadır.*