FEDERASYON BAŞKANI M. FAHİR ÜZÜMCÜ’NÜN AÇIKLAMASI

Osman İkinci
Osman İkinci Kasım 27, 2009 20:00

FEDERASYON BAŞKANI M. FAHİR ÜZÜMCÜ’NÜN AÇIKLAMASI

21 Aralık 2008 tarihinde yapılan Türkiye Briç Federasyonu 2. Olağan Genel Kurulunda Genel Kurula katılan delegelerin oybirliği ile 4 yıl için federasyon başkanlığına seçildiğim tüm briç camiasının malumudur.

Seçildiğim günden bugüne tüm mesaimi, bilgi ve tecrübemi briç camiasının toplam memnuniyetini artırmak, briç federasyonunu kurumsal bir yapıya kavuşturmak için harcadığım açıkça ortada iken, bazı kişilerin bu olumlu gelişmelerden rahatsızlığı, kişisel kaygı, istek ve menfaatlerini camianın menfaatlerinin önüne koymaları sonucunda gelinen son nokta, gerçekten üzerinde ciddiyetle düşünülmesi gereken bir durumdur.

8 Ekim 2008 tarihinde resmen aday olduğumu açıkladığım dönemi hatırlatmak isterim. Eski federasyon yönetimi tümüyle çekilme kararı almış, hiç bir yönetim kurulu üyesi ve daha önce başkanlığa talip olan hiç kimse aday olarak ortaya çıkmamış, camiamızın tüm bireylerini endişe içinde bırakan bir durum hasıl olmuştu.

1998 Kasımından beri briç hakemi, eğitmen ve organizasyon sorumlusu olarak hizmet ettiğim camiamızın çözümsüzlüğe süreklenmesine seyirci kalmayarak, sorumluluğu üstlenmek üzere yola çıktığımda, federasyonumuzun içinde bulunduğu maddi ve manevi sıkıntıların farkındaydım. Yıllardır eksikliğini duyduğumuz kurumsal yapıyı oluşturacak ve camiamızı sevgi ve barış içinde daha mutlu ve başarılı kılacak, kişisel memnuniyeti değil toplam memnuniyeti amaç edinmiş daha profesyonel bir yönetim yapısı oluşturmak öncelikli hedefimdi. Seçim çalışmalarımı tüm camiamızı kucaklayacak, her kesimin temsil edileceği güçlü bir yönetim kurulu oluşturmak üzerine yoğunlaştırarak, kısa zamanda herkesle konuşarak, benim için önemli 4 şartı yerine getireceklerine dair söz aldığım kişileri Yönetim Kuruluna aday göstererek 21 Aralık 2008 tarihli Genel Kurulumuzun teveccühüne sundum.

Göreve başladığımız gün devraldığımız durumu da tekrar hatırlatmak isterim. Ekim 2008 de yapılan 1. Dünya Zihin Oyunlarına katılacak kafilemize sponsor bulunamadığı için masrafları borç alınarak karşılanmış, bu borçların bir kısmı yeni başlayan briç sezonunun lisans ve turnuva gelirleri ile kapatılmıştır. 21 Aralık 2008’e gelindiğinde sezonun en önemli turnuvası Kış 4lü takımlar şehir elemeleri başlamış, Cumhuriyet Kupası, Karışık İkili ve Bayan İkili turnuvaları ve Mersin Uluslararası Briç Festivali yapılmıştı. Sonuçta aktif lisanslı briç oyuncularının büyük bir çoğunluğu lisans vize ücretlerini yatırmış ve turnuva gelirleri elde edilmişti. Buna rağmen federasyonu devraldığımızda halen 23BİN TL üzerinde bir borç bulunmaktaydı. 2000 yılında toplu olarak alınan turnuva malzemeleri yıpranmış ve eskimiş, uzun yıllar boyunca ciddi malzeme yatırımı yapılmamıştı. Günün şartlarına uygun teknik ekipman, bilgisayar ve bridgemate yatırımı neredeyse hiç yapılmamıştı.

2009 Ağustos ayında yapılması planlanan 1. Dünya Gençler Şampiyonaları (daha sonra adı ‘Kongresi’ olarak değiştirilmiştir!) için Türkiye Briç Federasyonunun, Dünya Briç Federasyonuna vermiş olduğu malzeme taahhüdünü, bu turnuvayı beklemeden 3-4 ay gibi kısa sürede tamamlayarak öncelikli olarak kendi oyuncularımızın kullanımına sunduk. 100 adet perdeli briç masası, 40 adet portatif briç perdesi, 1000 adet bidding box, 200 adet bridgemate, 6 bilgisayar ve teknik malzeme alımı dahil olmak üzere 90BİN TL’nin  üzerinde malzeme yatırımı yaptık. Bu büyük yatırım masrafının dışında, önemli büyük kalemler olarak, Avrupa Gençler Şampiyonasına katılacak gençlerimizin tesbiti için 2009 Şubat ayında Antalya’da 100’ün üzerinde genç oyuncumuzun katıldığı 9 günlük kampı, Eskişehirde yapılan seçmeyi, Avrupa Gençler Şampiyonasına 3 takımımızla katılımı ve tüm katılımcıların ve Dünya Briç Federasyonu başkanı ve çalışanlarının büyük takdirini toplayan 1. Dünya Gençler Briç Kongresini alnımızın akı ile tamamladık. Bu şampiyonaya katılmak isteyip de maddi imkansızlık nedeni ile katılamayan tek bir oyuncumuzun bile olmamasını sağladık. Önümüzdeki günlerde bilançolarda daha net görebileceğimiz malzeme alımı ve bu katılımların ve organizasyonların  maliyeti 250BİN TL üzerindedir.

Bütün bu maliyetler, Genel Müdürlüğün ek bütçe desteği ile beraber ödediği toplam 100BİN TL, geçtiğimiz yıl 25BİN TL olan Spor Toto sponsorluğunun yapılan görüşme sonucu 50BİN TL ye çıkan ödemesi ve yeni dönemde çıkan kulüp lisans vize ücretleri ve turnuva gelirleri ile karşılanmaya çalışıldı.

Turnuva katılım ve lisans ücretlerine, bir önceki federasyonun uyguladığı rakamlara hiç bir zam yapılmadan, katılımın ve oyuncuların memnuniyetinin artması sağlanmıştır. Takım maçı turnuvalarının sadece finallerinin değil, ilk günden itibaren oynanan maçların BBO Vugrafında yayınlanması organize edilerek, tüm Türkiye ve Dünya’nın oyuncularımızı izlemesi imkanı yaratılmıştır. Turnuva saatlerinde yapılan değişikliklerle, turnuvaların makul saatlerde bitmesi sağlanmış ve ikili turnuvalarda çoklu final uygulaması ile katılımcıların memnuniyetinin arttırılması hedeflenmiştir.

Bunların yanı sıra Fedarasyonumuzun uzun yıllar önünü açacağını düşünerek yola çıktığımız sponsorluk ve turizm ihtiyaçlarımızın profesyonelce karşılanmasını sağlayacak bir anlaşmayı Temmuz 2009 da Delano Turizm AŞ ile imzalayarak bu konuda devrim niteliğinde bir adım attık. ( Bu anlaşma ile ilgili şartname ve sözleşme metni için tıklayınız) Ancak, Yönetim Kuruluna, federasyona senede 30-40 BİN TL sponsorluk yapma taahhüdü ile gelen bir üyemiz, bu sözünü yerine getirmediği gibi, federasyonumuzun bütçesini ciddi anlamda rahatlatacak bu anlaşmayı önce engellemeye, sonrasında da, her türlü yalan, iftira ve tehditle iptal ettirmeye çalışmıştır. Bu kişi iddiaları ile ortaya çıktığı ilk günden itibaren, nedense bazı kişilerce desteklenmiş, şahsıma karşı yalan olduğu kendisinin ve herkesin malumu olan iddiaları yüreklendirilerek karalama kampanyasının devam etmesi bilinçli bir şekilde sağlanmıştır.

Önümüzdeki günlerde gerek seçim, gerek diğer konularla ilgili her türlü açıklamayı kendi web sayfam www.akademibric.org da yayınlayarak kamuoyunu aydınlatmaya devam edeceğim. Bugün gelinen noktada çok önemle altını çizmek istediğim konu, briç camiasının ve federasyonun çıkarlarını düşünmekten uzak, tamamı ile kişisel müdahalelerin sona ermesi için hep beraber var gücümüzle çalışmamız gerektiğidir. Federasyon başkanı olarak Aralık 2008 de yapılan Olağan Genel Kurulumuzun şahsıma verdiği görevi layıkı ile sürdürmeye,  aynı görüş ve hevesi paylaştığımız çalışma arkadaşlarımızla her türlü yalan, iftira, tehdit ve dedikoduya kulaklarımızı tıkayarak, olağanüstü genel kurul tarihine kadar görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Yola ilk çıktığımızda da, bugün de hedefimiz ve amacımız, kavga etmek değil, iş yapmaktır.

4 yıllık bir süreci planlayarak başladığımız bu yolda, federasyonumuzun kurumsal yapıya ve maddi güce ulaşmasını sağlama hedefinden hiç geri adım atmadan, tüm kesimlerden takdir toplayan uygulama ve organizasyonlarımızı sürdürerek ilerlerken, bu seçim döneminden güçlenerek çıkacağımıza, federasyonumuzun faaliyetlerinin kişilerin oyuncağı durumundan kurtulmasının sağlanacağına,  kişisel konum ve menfaatlerini camiamızın menfaatlerinin üstünde tutan kişilere hakettikleri cevabın verileceğine yüzde yüz inanıyorum.

Tüm BRİÇSEVERLERE saygılarım ve sevgilerimle.

M. Fahir Üzümcü
Federasyon Başkanı

Osman İkinci
Osman İkinci Kasım 27, 2009 20:00
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

<