Ana Sayfaya geri dön

Etkili Defans Hakkında

Ülkemizde her düzeyde briç sporcusu az veya çok sistem ile ilgili bilgiler edinmiştir. Bir sistemi belli ölçüde öğrenmiş olan bazı briç sporcularımız, briçi tamamen öğrendiklerini düşünmeye başlamakta ve fazladan bir bilgiye gereksinim duymadıklarını sanmaktadırlar. Bu grubun bir kısmı biraz da kart oyunu öğrendikten sonra başkaca bir konu ile ilgilenmemektedirler. Maalesef öğrenmek için akla en son gelen defans konusu olmaktadır. Oysa briç oynadığımız tüm zamanların yarısı defans yapmakla geçmektedir. Defans, briçin en zor ve aynı zamanda en çok öğrenilmesi gereken bölümüdür. Zira kazanılan oyunların çoğunun doğru defans yapmanın, kaybedilen oyunların çoğunun ise hatalı defans yapmanın sonucu olduğu bilinmektedir. Bu kitap ile hatalı defans nedeniyle kaybeden değil, doğru defans ile kazanan olmanız amaçlanmaktadır.

Briçe yeni başlamış olan ve yukarıda açıklamaya çalıştığımız grubun aksine defansı da öğrenmeyi arzu eden briç dostlarımız vardır. Uzun yıllardır briç oynadığı halde defans konusunda eğitim almamış briç sporcularımızın sayısı az değildir. Bu gruptaki briç sporcularımızın gereksinimleri dikkate alınarak bu kitapta briçte defans konusundaki temel kavram ve konular örneklerle de pekiştirilerek anlatılmıştır. Briç sporcularımızın defans konusunda çok iyi bir düzeye ulaşmaları amaçlanmıştır.

Briçte defans konusunda çeşitli kaynaklardan bilgiler edinmiş ve hatta eğitim almış briç sporcularımızın da bu kitaptan öğrenecekleri çok değerli bilgiler olacaktır. Bu kitapla birlikte temel konuları tekrar inceleyerek hem yeni bilgiler edinmiş olacaklar ve hem de önceki bildiklerini farklı yaklaşım ve örneklerle pekiştirmiş olacaklardır.

Orta ve ileri düzey briççilerimiz için de daha etkili defans yapabilmelerini sağlamak amacıyla konular anlatılmış ve çözümlü örnek problemler düzenlenmiştir. Bu kitapta briçte defans konularında sadece temel bilgilere yer verilmemiştir. Bu temel bilgiler üzerine etkili defans yapma teknikleri açıklanmış, problem tadında uygun örneklerle analizleri yapılmıştır. Önerim; bu örnekleri incelerken düşünme tembelliği yapıp cevaba bir an önce bakmanız değil, doğru defansı bulmaya çalışmanızdır. Doğru defansı bulmak için ne kadar çok düşünürseniz defansınızın da o kadar çok geliştiğini göreceksiniz. Israrla örnekleri inceler ve etkili defansı bulmaya çalışırsanız belli bir süre sonra defansınızın ne kadar geliştiğine kendiniz de tanık olacaksınız.

Kitabın son bölümünde ilk 11 bölümde öğrenilmiş olan bütün bilgi ve tekniklerin kullanılmasını gerektiren ve karışık olarak sıralanan örnek problem analizleri hazırladık. Bu şekilde önceki konulardan bağımsız düşünmenizi ama o bölümlerde öğrendiğiniz bilgi ve teknikleri de kullanmanızı, etkili defans planı yapmaya çalışmanızı ve her türlü defans problemini çözme yeteneğinizi üst seviyeye çıkarmanızı amaçladık. Her örneği dikkatli bir biçimde incelemenizi ve vurgulanan püf noktalarını gözden kaçırmamanızı öneririz.

Bu kitap, aynı zamanda hem briç eğitmenlerimizin verecekleri defans derslerinde ve hem de defans dersi alan briç öğrencilerinin kurslarda yararlanabilecekleri önemli bir kaynak olacaktır.

Defans tek başına değil, bir ortakla beraber yapılmaktadır. Hangi düzey oyuncu için olursa olsun, etkili defans yapabilmesinin ön koşulu uyumlu ortaklıktır. Bu durum, bilgi ve defans sistemi birlikteliğini gerektirir. Bu nedenle önerimiz, etkili defans için bu kitabı ortağınızın da okuması ve birlikte ortak defans anlayışı geliştirmenizdir.

Özetle bu kitap, briç oynamayı bilen ama etkili defans yapmayı öğrenmek ve geliştirmek isteyen bütün briç sporcularının yararlanması için hazırlanmıştır.

Umudum, briç sporcularımızın bu kitap sayesinde briç oyunu sırasında daha etkili defans yaparak daha başarılı sonuç almalarıdır.

DEFANSIN ÖNEMİ

Defans, briçin en zor bölümü olduğu gibi deklaranın oyununa göre de en fazla hata yapılarak löve kaybedilen bölümüdür. Briç oyunu sırasında etkili defans yapabilmenin yolu, defans yapmayı öğrenmek ve deneyimlerle geliştirmekten geçmektedir. Oynanan oyunların çoğunda kazanmakla kaybetmek arasındaki farkın, etkili defans yapmakla yapmamak arasındaki fark olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum, oynanan el sonrasında yapılan analizler sonucunda açıkça ortaya çıkmaktadır. İşte bu analizler sırasında keşke şu rengi açılmasaydım, keşke şu rengin şu kartını açılsaydım, keşke deklaranın oynadığı şu kartın üzerine şu kartımı oynasaydım… gibi keşkeleri yaşamamak için etkili defans yapmak, bunun için de etkili defans yapmayı öğrenmek gerekmektedir.

Etkili defans yapmayı öğrenen briççiler, oynadıkları masalarda ve turnuvalarda farklarını ortaya koyacak ve genellikle daha başarılı olduklarını göreceklerdir. Deklaranı üzen ama ortağını sevindiren ve hep ortak olmak için aranan bir briç sporcusu olacaklardır. Doğal olarak hem daha kaliteli briç oynamanın ve hem de kazanmanın keyfini yaşayacaklardır.

Bu kitabı sonuna kadar okuyan ve örnek problemlerdeki doğru defansı bulmak için çaba gösteren okuyucularımızın etkili defans yapmaktaki becerilerinin çok daha iyi duruma geleceklerine, dolayısıyla da kaliteli briç oynamanın ve genellikle kazanmanın keyfini yaşayacaklarına inanıyorum.

Bu kitapta aşağıdaki ve benzeri daha pek çok sorunuza ayrıntılı yanıtlar bulacaksınız.

 •  Hangi kartımı atak etmeliyim?
 •  Ortağıma hangi kartımı dönmeliyim?
 •  Üçüncü pozisyonda hangi kartımı oynamalıyım?
 •  İkinci pozisyonda hangi kartımı oynamalıyım?
 •  Umutsuz görünen durumlarda nasıl defans yapmalıyım?
 •  Hangi kartımı defos etmeliyim?
 •  Ortağıma nasıl sinyal verebilirim?
 •  Hangi konvansiyonel sinyal yöntemlerini kullanabilirim?
 •  10, 11 ve 12 Kurallarından nasıl yararlanabilirim?
 •  Deklaranın dağılımını, lövelerini ve puanlarını nasıl sayabilirim?
 •  Defansta nasıl fazladan löve üretebilirim?
 •  Başarılı sonuç için hangi defans tekniklerini kullanabilirim?
 •  Nasıl iyi bir defans planı yapabilirim?
 •  Problemleri nasıl çözebilirim?
 •  Deklaranı nasıl batırabilirim?

Kategori: Briç

Adı: Etkili Defans

Yazarı : Osman İKİNCİ

Baskı : 1. Baskı

Kapak : Ural İKİNCİ

Kapak Bilgisi : Karton

Kağıt Bilgisi : 2. Hamur

Basım Yeri : Desen Ofset – Ankara

Sayfa Sayısı : 384 sayfa

Kitap Boyutları : 16×24 cm

Çıkış Tarihi : Şubat 2011

Kitapta hangi konuların olduğunu öğrenmek için İÇİNDEKİLER’i görmek ister misiniz?

ETKİLİ DEFANS kitabı fiyatı: 20.00 TL + Posta/Kargo ücreti. Kargo ile gönderilmesini isterseniz banka hesabıma 25,00 TL havale/EFT yapmanız yeterlidir (kargo ücreti tarafımdan karşılanır). Eğer posta ile ödemeli gönderilmesini isterseniz ödemeli gönderilir, kitabı alınca postacıya 35,00 TL ödemeniz gerekir. 10 veya daha fazla sayıda almak isterseniz %20 indirim yapılır. İlginize teşekkürler. Zevkle okumanızı ve yararlı olmasını dilerim.

Etkili Defans, Briç kitabı, satın al