Briç Sporu Nedir Ne Değildir?

Osman İkinci
Osman İkinci Aralık 19, 2019 16:52

Briç Sporu Nedir Ne Değildir?

       Değerli okuyucu kardeşlerim. Sizlere, sevgi, saygı, selamlar.

      BRİÇ: Bir zeka ve düşünce üretme sporudur. Dünya’da böyle kabul  görmüştür. Ne üzücü bir durum ki bizim ülkemizde BRİÇ LİGİ yoktur. Briç kısaca özetlersek akıl sporudur. Dünya’da eşi ve benzeri olmayan en çekici, en yarışsal, en zevkli oyunlardan bir tanesidir. 93 tane yasası olan ve etik kuralları olan bir spordur. Düşünür briç sporunu şöyle açıklıyor: “Satranç kralların oyunudur, BRİÇ oyunların kralıdır.” Briç inovatif ve kompetitif bir zeka oyunudur. Beyin hücreleri yeni düşüncelere açık olmayan küflenmiş ve pas tutmuş beyinlerin oyunu değildir. Aklına, zekasına güvenen insanlar kulübümüzde ücretsiz kurslarımıza katılabilirler.

    BRİÇ: Akıl, mantık ve muhakeme yapmanın ultra yöntemidir. Briç temeli analitik düşüncedir. Her oyununda diyalektik düşünme vardır. Briç: matematiğin ta kendisidir. Briç: istatistiktir. Briç: Planlamadır. Briç: sevgidir, saygıdır, karşılıklı dayanışma ve empati kurmadır. Briç sosyalleşmedir. Beni İsrailoğulları ilkokullarında çocuklarının hesap-kitapta yani matematikte kafaları çalışsın diye zorunlu derstir. Fransızlar ülkelerinde briç oynama yaşını üç yaşına kadar indirgemişler. Fransızlar BRİÇ AKADEMİLERİ kurmuşlar. Çocuğunuzun matematiğinin iyi olmasını, beyninin iyi ve güzel çalışmasını istiyorsanız çocuğunuza briç öğretin. Bilmeyenlerin fanatik düşünenlerin yargılamalarına aldanmayın.

     Briç sporunda yarışma ve kazanma duygusu en üst seviyededir. Bilmeyen ve karalama yapanların dediği gibi kumar değil, tam aksine kumarın PANZEHİRİDİR. Briç sporunu diğer yarım akıllı oyunlardan ayıran özellik briçte şans faktörü yoktur. Dünya’da son 30 yıl içinde eşit koşullarda aynı kartlarla ve adil bir oyun haline getirilmiştir. Tutucu ve muhafazakar beyinler bu gelişimi kabullenemiyorlar.

     Briç oyunu  bir veya birkaç anlatımla öğrenilecek bir oyun değildir. Her gün iki saat çalışarak 3-4 ayda kurallarının öğrenileceği bir oyundur.” Zoru parçalara ayırın, ne kolay olduğunu göreceksiniz” diyor düşünür. Konuşan değil çalışan olmalıyız. Makamları mevkileri birilerine hava atmak için değil hizmet etmek için kullanmalıyız. Briç: insanlar arasında yaş, cinsiyet, dil, din, ırk, zümre, makam, mevki ayırımı yapmayan bir spordur. Briçte haram yoktur. Yalan söyleme asla yoktur. Egoistliğin, ukalalığın, megalomanlığın ve narsistliğin briçte asla ve asla yeri yoktur. DEMODE olmuş briç bilgilerinden kendisini arındırıp MODERN BRİÇE adapte olamayan beyinler briç sporunu katledenlerdir. Dünya’da briçin alt yaşı  11’dir. Briçin üst ve nihai yaşı  son nefestir .Bu güne kadar bu oyunu neden öğrenmedim diye hayıflanmayın. Vücudumuzun sağlığı için yaptığımız beden sporlarımıza, beynimizin sağlığı için briç sporunu katın. Ne demiş atalarımız: ”İşleyen demir pas tutmaz.” Alzheimer ve parkinson hastalığına yakalanmayın.

         Briç öğrenmek her zaman kolaydır. Zor olan iyi briççi olmak ve iyi briç oynamaktır. Usta oyuncuları izlemek insana büyük bir keyif verir. İyi bir briççi olmak istiyorsanız ustaları dinleyin. Öğrenmenin en büyük düşmanı biliyorum demektir.

     Değerli anneler, değerli babalar, değerli velilerimiz 10-11 yaşındaki çocuklarınıza briç dersi aldırın diyorum. Sonuçta çocuğunuz analitik düşünmeyi öğrenir. Çocuğunuz sonsuz beyin cimnastiği yapar. Çocuğunuz her zaman kendini kötü ve ahlak dışı alışkanlıklardan uzak tutar. Çocuğunuz bir konuya konsantre ve motive olur. Çocuğunuz çok yönlü düşünmeyi öğrenir. Çocuğunuz plan-program yaparak yaşama alışkanlığı kazanır. Çocuğunuz çevresindeki insanlarla sosyal gelişimini sağlar. Çocuğunuz sorumluluk alma alışkanlığı kazanır. Çocuğunuz her yaştan insanlarla en güzel iletişim sağlar. Dünya’nın neresinde olursa olsun internetteki BRİDGE BASE ONLİNE sitesinda çeşitli ülke insanlarıyla oynayarak yüksek ve evrensel bir sosyal çevre edinir. Çocuğunuz sürekli doğruları konuşur. YALAN demez. Çocuğunuz zihinsel başarısını tatmin ederek çok mu çoooookkkkkkk büyük bir zevk alır. Çocuğunuz her konuda ani  ve doğru karar vermeyi öğrenir.

      Değerli kardeşlerim “Ağaç yaş iken eğilir” atasözümüzü anımsayalım. Çocuklarınızın ve gençlerinizin 24 saat hizmetindeyim. Sağlığımda ayağınıza gelen bu fırsatı kaçırmayın diyorum.

     BOŞ konuşanlara ,etik kurallara uymayanlara tavizim  SIFIR TOLERANStır.

     Saygı ve sevgilerimle.

İLYAS ÜLKÜ TUĞCU

TBF İl Temsilcisi

Osman İkinci
Osman İkinci Aralık 19, 2019 16:52
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

<