Briç, Düşünce ve Zihin Sporudur

Osman İkinci
Osman İkinci Şubat 25, 2014 16:08

Briç, Düşünce ve Zihin Sporudur

Briç Federasyonu Başkanı Nevzat Aydoğdu, briçin başka federasyonlara bağlanmasına ilişkin çalışma yapıldığını öğrendiğini belirterek, “Briç, böyle dar bir alana hapsolamaz, ikincil bir pozisyona giremez” dedi.

Aydoğdu, yaptığı açıklamada, son dönemde Briç Federasyonu’nun kaldırılacağı ve Satranç Federasyonu ya da Herkes İçin Spor Federasyonu’na bağlanacağı şeklinde haberler çıktığını hatırlatarak, “Federasyon olarak bu konuda gerekli girişimlerde bulunduk. Genel müdürlük ve bakanlık nezdinde böyle bir olayı kesinlikle kabul etmeyeceğimizi ifade ettik. Briç böyle dar bir alana hapsolamaz ve ikincil bir pozisyona giremez. Bu konularda gerekli bilgi ve raporları ilgili makamlara sunduk” diye konuştu.
Konuyu bizzat Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileriyle görüştüğünü ve üzülerek bu söylentileri doğrulayacak bir çalışmanın yapıldığını öğrendiğini kaydeden Aydoğdu, şöyle devam etti: “Briç camiası kendi içindeki amaçsız, briçin gelişimine fayda sağlamayan, kendi veya kulübünün çıkarı için içi boş laf yığınından oluşan kısır tartışmaları bırakmalı, bu çabalara karşi topyekün mücadele etmeli ve gereken her türlü çalışmayı yapmalıdır.”
Briç, düşünce ve zihin sporudur.
Federasyon başkanı Nevzat Aydoğdu, briçin kendine ait bir federasyonu olmadan basit bir kahve oyununa döneceği uyarısında da bulundu.
Kritik bir dönemeçten geçildiğini ifade eden Aydoğdu, “briçin bir düşünce ve zihin sporu olduğu konusunu hiç bıkmadan ve yorulmadan, dilimizden ve elimizden geldiğince herkese anlatmalıyız” dedi.
Briçin amatör bir spor olduğunu hatırlatan Aydoğdu, bu sporun maddi kazanç sağlanan oyunlarla karıştırılmaması gerektiğini vurguladı.
Aydoğdu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bahis, açık artırma şeklinde maddi kazanç veya başka bir çıkarın bulunduğu briç müsabakaları federasyon tarafından kesinlikle yasaklanmıştır. Federasyon görevlileri bu tip faaliyetler içinde yer alamaz. Federasyon olarak bu tarz yarışmaların duyurusu, eleman görevlendirilmesi, malzeme yardımı gibi hiçbir katkı kesinlikle sağlanmayacak, gözü üzerimizde olanlara bahaneler verilmeyecektir” dedi.
Kaynak: Ajansspor
Dr. Nevzat Aydoğdu. Briç Federasyonu Başkanı

Osman İkinci
Osman İkinci Şubat 25, 2014 16:08
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

<