Briç Federasyonu Başkanı Nafiz Zorlu’nun Açıklamaları

Osman İkinci
Osman İkinci Nisan 3, 2018 19:10

Briç Federasyonu Başkanı Nafiz Zorlu’nun Açıklamaları

Briç Kamuoyuna,

Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz yılın ilk aylarında direktörlerimizin dikkati ile gündeme gelen ve yönetim kurulu olarak bizimde tam destek vermemizle ortaya çıkarılmış bir hile vakası süreci yaşadık. Disiplin kurulumuz son derece hızlı ve ciddi çalıştı, bir karar verdi. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, bu kararın alınma sürecinde ne benim ne de yönetimdeki arkadaşlarımızın en ufak bir müdahalesi oldu. Ancak Tahkim Kurulu, sadece federasyonların yayınlanmış disiplin yönetmelikleri içinde yer alan maddelerle ceza verilebilir diyerek yapılan itirazı kabul etti ve -bize göre- muhatapların suçlandıkları fiille mütenasip olmayan bir ceza indirimi ile dosyayı sonuçlandırdı.

Bugün itibariyle konusunda çok ehil isimlerin bir araya gelerek üzerinde çalıştığı disiplin yönetmeliğimiz son şeklini aldı ve Bakanlığın hukuk kurulu onayı ile devreye girecek. Aynı şekilde yarışma yönetmeliğimizde ciddi revizyonlar yaptık. Şu anda enerjimizi bizi hiçbir şekilde tatmin etmeyen bu ceza olayına değil, benzer bir vakanın tekrar vuku bulması halinde yasal hiçbir boşluk bırakmadan en ağır şekilde cezalanması yönünde harcıyoruz.

Şu hususları bilmenizi istiyoruz,

Anılan kişilerin bizim gözümüzde suçu sabittir. Verilen ceza kifayetsizdir.

Bu işten pişmanlık duymadıkları açıkça ortadadır.

Tahkim kurulu kararlarının tartışmasız bağlayıcı olması maalesef irademiz dışında bir tasarruftur ve bu kararlara uyulması mecburidir. Ortaya çıkan bu durumdan bu camiadaki herkesten fazla üzgün olduğumuzu, süreci yönetirken üzerinde ciddiyetle durduğumuz halde sürecin daha iyi yönetilebileceğini elde ettiğimiz tecrübe ile kabul ettiğimizi bilmenizi istiyorum.

Bu arada, Tahkim kurulunun Salim Yılankıran ve Zafer Tigan’ın 2015-2017 yıllarına ait silinen master pointlerinin iade kararı sebebiyle, son yönetim kurulu toplantısında, ilgili oyuncularla oynamış ve master pointleri silinmiş tüm oyuncuların silinen mp’lerinin iadesine karar verildi. Aksi takdirde daha da içimizi acıtan bir sıralama görüntüsü oluşacaktı.
Sadece Ali Uçar, Levent Özgül, Funda ve Tayfun Özbey ve Nafiz Zorlu’nun masterpoint silme talepleri konusundaki ısrarı sebebiyle bu oyunculardan silme işlemleri yapılacak. (Bu konuyla ilgili çalışma yapılıyor)

Gerçekten önemli mesaimizi alan ve bizi oldukça mutsuz eden bu konuyu bırakıp gündemimizde yer alan ve önemli gelişmeler kaydettiğimiz diğer konulara gelirsek, 2020 Dünya ve Avrupa şampiyonalarının ülkemizde yapılması için çok olumlu ve somut çabalarımız var.

17-19 mart WBF başkanı Giannarigo Rona İZMİR,KUŞADASI,ANTALYA ‘yı ziyaret etti. Onlara ekonomisi son derece uygun ve mükemmel oynama imkanları sunduk. Beğenisinin çok yüksek olduğunu biliyorum.

19-22 mayıs sırasında da EBL. başkanı Yves Aubry gelecek. Hem dünya, hem Avrupa’nın Türkiye de olma ihtimali var. Bu arada kategori olarak Mixed şampiyonalara ilave ediliyor. 22-28 şubat 2019 da bu kategoride bir Avrupa şampiyonası olacak. Bu şampiyona da ülkemizde olabilir. Ufukta bir mixed seçmesi gözüküyor.

Bunun için her şampiyonayı yapabilecek teknik imkanları ve ekipmanı temin edecek girişim içindeyiz.

Bu yatırımlarımızın ve cari giderlerin yanısıra Ostende Açık,Kadın ve Senior takımı olarak gidiyoruz, sadece10.000 euro katılım bedeli var. Takımların uçak biletleri ,transferleri, sadece açık-kadın takımların konaklama ve harcırahları toplam 30,000 euro. Bunun üzerine genç kızlarımız ve çocuk kategorisi takımlarımızın Çin seyahativar,22-23.000 euro, bunlara WBF ve EBL e aidatları eklediğimizde haziran ayına kadar ödenecek rakam 65,000 euronun üzerinde. Şu anda bütçemiz açıklanmadı, açıklansa bile ödemeler parça parça yapılacak. Bu rakam bizim için çok yüksek bir rakam.

Son olarak, iki ayrı ekiple götürdüğümüz ve çok önem verdiğimiz iki konuyu yazarak bitirmek istiyorum.

İlki, Genel kurul delege sistemi üzerinde çalışıyoruz, önceliğin briç oynanan, turnuva yapan kulüplerde olacağı bu çalışmayı yakında duyuracağız.

İkincisi, üzerinde çalıştığımız bir lig projesi ve bazı turnuvaları azaltma çabamız var. Milli takım seçmesi için önceden planlama yapacağız. Bize her türlü önerinizi yapın, mantıklı talepleriniz ve çoğunluk istekleri mutlaka değerlendirilecektir.

Saygılarımla,

Başkan

Nafiz Zorlu

Kaynak: Türkiye Briç Federasyonu

Osman İkinci
Osman İkinci Nisan 3, 2018 19:10
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

E-Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanlar doldurulmak zorundadır.*