Eliminasyon Manevraları

Osman İkinci
Osman İkinci Haziran 29, 2019 13:51

Eliminasyon Manevraları

Kart oyunu ile ilgili oyun planlarından daha önce bahsetmiştik. Bunların yanı sıra birçok manevra ve oyun şekilleri vardır. Bunların en çok rastlananlarından biri eliminasyon manevralarıdır. Koz oyunlarında bir kaybınızı ya bir tarafa çakarak (genellikle kısa koz tarafına) ya da sağlanan bir renge atarak yok edebilirsiniz. Bir başka yöntem de bazı renkleri oynayarak bitirip, elde ve yerde en az bir koz bırakmak şartıyla rakibe el verip onun el çaka-yer çaka bir rengi oynamaya mecbur ederek,  bir taraftan çakarken diğer taraftan da kaybınızı atabilirsiniz. Bunun yanısıra sizin için avantajlı bir dönüşe de mecbur edebilirsiniz. Briçin en klasik eliminasyon şablonlarından biri ile başlayalım.


Çözüm: Tipik eliminasyon oyunlarının en başlangıç örneklerinden olan bu elde atağı  ♦R ile elden alarak 2 veya 3 tur koz çektikten sonra ♦A gidip ♦  çakarak ele döneriz. Daha sonra ♥ R ve ♥ devamını A ile elden alıp yere ♥ çakarak şu konuma ulaşırız.

Bu konumda yerden ♣ oynayarak  Doğu  eğer ufak koyarsa 9 ile eli Batıya veririz; diğer renkler elimine olduğundan Batı’ya el çaka-yer çaka gelecek ya da AQ  çatalımıza doğru ♣ oynayacaktır. Eğer Doğu V ya da 10’dan birini koyarsa o zaman biz de ♣Q  ile örteriz; batı R ile alırsa gene el kup-yer kup ya da  yeni oluşmuş  A9  çatalına ♣  oynayacaktır.

Şimdi de size ödev olabilecek el:


Bana her zaman ulaşabilirsiniz
Ümit Tarhan
e-mail :  utarhan@hotmail.com
Osman İkinci
Osman İkinci Haziran 29, 2019 13:51
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

E-Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanlar doldurulmak zorundadır.*