Düşüncelerin Sporu

Osman İkinci
Osman İkinci Şubat 21, 2018 11:19

Düşüncelerin Sporu

Değerli okuyucu kardeşlerim.

Sizlere sevgi, saygı ve selamlar.

Spor denilince çoğunluğun aklına gelen kas gücüne dayalı rekabeti olan aktivitelerdir. Bu sporlarda beyin bedeni yönetir. Teknolojinin gelişimiyle zihin ve akıl sporları çağımızda ön plana çıktı. İşte yorum ve mantığa dayalı, beynin hantallaşmasını, beynin paslanmasını önleyen Dünya’da hızla gelişen bilhassa gençlerimizin, Üniversite öğrencilerimizin yaptığı beyin sporu ise BRİÇ sporudur.

Briç sporunun Dünya genelinde ortak bir dili vardır. Genç-yaşlı, kadın-erkek ayırımı yapmayan bir zeka sporudur. Bakın MEVLANA insanı nasıl tanımlıyor?  ‘’İnsan düşünceden ibarettir. Geriye kalan et ve kemiktir.’’ Briç dil, ırk, renk, cinsiyet, sınıf, zümre, din ve mezhep ayırımı yapmayan evrensel bir spordur. Yöremizin Milli briç ustası şöyle açıklıyor briç sporunu: ’’Düşüncelerin,  düşüncelerle kansız savaşıdır. ’’İNOVATİF düşünce briç sporunun her zaman temel ilkesidir. Egolarla başlayıp NARSİST düşünceler briç sporuna ve gelişip yayılmasına vurulan en büyük darbedir. Briç sporu belli bir yaşa kadar değil, SON NEFESE kadar yapılan bir spordur. Kişileri kumar vb. şans oyunlarından, kötü alışkanlıklardan ömrünün sonuna kadar uzak tutar. Dünya doktorlarının açıkladığı gibi ALZHEİMER ve PARKİNSON hastalıklarının panzehridir.

Briç sporunun çimentosu: Disiplin, matematik, psikoloji ve etik kurallardır. Beyin sakatlanmadıkça son nefese kadar yapılan spordur. Sevgi, saygı, dostluk, kardeşlik, barış gibi sözcükler bu sporun temel taşlarıdır. Dünya liderimiz ne güzel açıklamış: ‘’Samimiyetin lisanı olmaz. Samimiyet sözlerle hiç olmaz. Samimiyet gözlerle olur, samimiyet davranışlarla olur.’’ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Briç sporu kendisini kahvehane kültüründen arındırmamış kişilerin sporu değildir. Yer, zaman ve koşullara göre düşünce üreten kişilerin sporudur. İlk yazımı yıllar önce yazdığım bir şiirimle noktalıyorum

Sevgi ve saygılarımla.

Y A Ş A M AK

Yaşamak düşünmektir.

Geçmişin,

Pozitif düşünlerini,

Beynimizde depolayarak,

DÜŞÜNMEKTİR.

Geçmişin,

Negatif düşünlerini,

Beynimizden, ELİMİNE ederek,

D Ü Ş Ü N M E K T İ R…

Evet, düşünmektir,

Bu günü,

Yarını,

Ve  G  E  L  E  C  E  Ğ  İ

 

İlyas Ülkü TUĞCU

Rize Briç Spor Kulübü

Başkanı

Osman İkinci
Osman İkinci Şubat 21, 2018 11:19
Yorum yazın

2 Yorum

  1. Muhammet Kan Şubat 21, 17:13

    Rize briç il temsilcimiz ve Rize Briç Spor Kulübü Başkanımız İlyas Ülkü Tuğcu Beyin bu sitede yazı yazmasından son derece mutlu oldum. tebrik eder yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum.

  2. SERCAN TUĞCU Şubat 22, 18:50

    “Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir”. Rize ilimizde Briç sporunu ve Rize Briç Spor Kulübünü bizlere kazandırdığı için sayın Başkanımız İlyas Ülkü TUĞCU ya sonsuz teşekkürler.

Yorumları Göster

Yorum yazın

<