Briçte El Değerlendirme 2

Osman İkinci
Osman İkinci Haziran 13, 2009 15:10

Briçte El Değerlendirme 2

Merhaba değerli PROFESYONEL BRİÇ okuyucuları.

Yeni bir yazı ile yine sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu yazımda geçen sefer yazdığım Briçte El Değerlendirme konusuna devam etmek istiyorum. Çünkü briçte muhakeme ve el değerlendirmenin çok önemli olduğuna inanıyorum. Briç sadece puan sayarak değil, elde bulunan puanların renklerinin, uzun-kısa renklerde oluşlarının, yerlerinin nerede olduğu, varsa rakiplerin deklarasyonu ile birlikte değerlendirilerek oynamayı gerektirir. İlk yazımda olduğu gibi bu yazımda da kaynağı PROFESYONEL BRİÇ kitabımda yer alan “Briçte El Değerlendirme” konusu ile devam etmek istiyorum.

Önceki ayındaki yazımda verdiğim 3 örnek eli burada da tekrar göstermek ve onun üzerinden konuya devam etmek istiyorum.

Örnek El No: 1

Örnek El No: 2

Örnek El No: 3

ª

R963

ª

AR87

ª

ARDV

©

R72

©

R92

©

852

¨

R87

¨

1086

¨

942

§

V65

§

1072

§

985

10 OP, Ortalama 1,5 löve kazanır.

10 OP, Ortalama 2,5 löve kazanır.

10 OP, Kesin 4 löve kazanır.

Yukarıdaki üç örnekten 1. ve 2. örneklerde rakip puanların yerinin de çok önemli olduğu görülmektedir. As’ların rakipte ve bu örnek ellere sahip oyuncunun sağındaki (koltuk üstündeki) oyuncuda olması halinde her iki el de 3 löve üretebilmektedir. Oysa As’ların soldaki (koltuk altındaki) oyuncuda olması halinde ise 1. örnekte hiç löve üretilemeyecek iken 2. örnek elde ise 2 löve üretilebilecektir. Oysa 3 Numaralı örnek ele sahip olan oyuncunun, sağındaki veya solundaki rakiplerindeki As’ların veya diğer puanlarının yerleri ve renkleri önemli olmaksızın 4 lövesi bulunmaktadır.

Bu üç örneğin analizi sonucunda kolaylıkla şu sonuca ulaşabiliriz: Her üçü de 10 OP ve aynı dağılıma sahip olduğu halde örnek eller ve rakip puanlarının farklı konuşlandığı üç elden biri hiç löve kazanamazken diğeri tam 4 löve kazanabilmektedir. Bu durum, puanların tek başına çok önemli olmadığını, o puanlara sahip oyuncunun puanlarının hem kendi elindeki renklere ve hem de rakip puanlarının hangi oyuncuda oldukları ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.

Önümüzdeki günlerde yazacağım yazılarımda en az bir kere daha “Briçte El Değerlendirme” konusuna devam edeceğim.

Mutlu ve sağlıklı yarınlar dileğiyle…

Osman İKİNCİ

Osman İkinci
Osman İkinci Haziran 13, 2009 15:10
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

E-Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanlar doldurulmak zorundadır.*