Beyin Sağlığımız İçin Spor

Osman İkinci
Osman İkinci Temmuz 31, 2019 10:15

Beyin Sağlığımız İçin Spor

Değerli okuyucu kardeşlerim. Sizlere, sevgi, saygı, selamlar.

Bu yazımda Dünya Briç Federasyonunun ve bütün ülke federasyonlarının kabullendiği bir rapordan bahsedeceğim. ABD California Üniversitesinin birçok briç spor kulüpleri üzerinde yaptığı uygulamalı grup çalışmasında ve sonuç olarak yayınladıkları raporda briç sporunun Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara bir çözüm, bir ilaç olduğunu açıkladılar. Yine briç bir konsantre ve motivasyon sporu olduğunu kabullendiler. Sonuçta stresin beyindeki etkisinin panzehiri olduğunu açıkladılar. Günlük yaşadığımız olumsuzlukları kısa bir zaman dilimi içinde yok eder.

Briç eski ve yaşlı oyuncuların oynadığı bir spor değildir. Günümüzde adil kompetitif (yarışsal) bir oyun haline gelmiştir. Tamamen disiplin, matematik, konsantre ve ETİK kurallar oyunu olmuştur. Kahve kültürüyle oynanan briç, artık çağ dışı olmuştur. Çok zevkli ve ilgi çekici bir beyin sporudur. Beyninizin gelecekte kararmasını ve köhneleşmesini istemiyorsanız briç öğrenin, oynayın diyorum. Yazık o güzel kardeşlerimin haline. Hele  belli bir kültürü almış makam mevki sahibi olmuşsa  vayyyyy  haline.

   Briç aile içinde, arkadaş grubu arasında, briç kulüp lokallerinde, internette  BBO sitesinde oynanabilir. Yaşlı-genç, kadın-erkek ayrımı olmaksızın oynanabilir. Haftada  4  saat  ders-kurs yaparak  3-4  ayda  öğrenilebilir. Rizeli hemşehrilerim pratik  zekasını briçten yana kullanmıyorlar. 6 yıldır geceli-gündüzlü çalışarak kurduğum  Rize Briç Spor Kulübüne  gençlerimizin ve orta yaşta insanlarımızın sahip çıkmasını sizlerden  istirham  ediyorum. Çocuklarımıza ve 40 yaşına kadar insanlara ücretsiz kurslar açalım. Her şeyiyle modern ve son sistem malzemelerle donatılmış bir kulübümüz var. Çok geniş bir  sosyal çevre edinirsiniz. Kızlarımıza ve bayan kardeşlerime seccadesiyle beraber namaz kılma odası bile  düzenledim. Kulübümüzde her zaman sevgi, saygı ve kardeşlik ortamı hakimdir. Asla başkası  olamazzzz.

Briç;

  1. Analitik düşünce oyunudur. Matematiksel hesaplar yapma. Belli çıkarımlarda bulunma. Neden-sonuç ilişkisi yapma.
  2. Zihin cimnastiği oyunudur. Kesinlikle zihin tembelliğini yok eder. Yapacağımız işi oluruna bırakmaz. Mutlaka sonuca ulaşır. Doğru sonucu bulduğumuzda sözcüklerle ifade edilemeyecek zevk almamızı sağlar.
  3. Kötü alışkanlıklardan kişiyi uzak tutar. Çok gelişmiş bir yorum ve muhakeme kaabiliyeti oluşturur. Doğru ile yanlış sonucu belirler. Briç çok cezbedici bir beyin egzersizidir.
  4. Konsantre ve motivasyon oyunudur. Dikkat dağılmasını önler. Olayları, sorunları çok yönlü inceler. Centilmenlik briçin ruhunu teşkil eder. Etik kurallarıyla 4-4’lük bir spordur.
  5. Sosyalleşme, sorumluluk alma, takım bireyi olma, ani karar verme oyunudur.
  6. Her yönüyle sevgi, saygı ve etik kurallar oyunudur.

Değerli okuyucu kardeşlerim. Beden sporları yanında bedenimizi geliştirdiğimiz gibi bilhassa çocuklarımıza ve gençlerimize beyin sporlarını da yaptıralım. Beynimizin çokkk  çokkkk spora ihtiyacı vardır. Briç var olandan yararlanarak çok, çok düşünceler üretme sporudur. Briç sporu yapan kişi güncel problemlerini kısa zamanda çözer. Kişinin düşünce ufkunu geliştirir. İnovatif düşünce üretmenin motorudur. Ani ve kısa sürede karar vermede en etkili ilaçtır. Tembellikten ve boş konuşmalardan kişiyi arındırır. Evrensel ve insani bir ahlak yapısı  oluşturur. Zamanı ekonomik kullanmayı öğretir.

Değerli kardeşlerim; lütfen beyin sağlığımızı düşünelim. Güzel Rizemiz için bu spora  sahip çıkalım. Unutmayalım bir gün  bu günün gençleri ve orta yaşlıları ihtiyar olacak. Önlem alalım. Son pişmanlık fayda etmiyor. Lütfen!  beynimizin paslanmasına izin vermeyelim. Okuyan, ilgi duyan tüm insanları kulübe davet ediyorum.

Sağlıklı günler diliyorum.

İlyas  Ülkü  TUĞCU

Rize Briç Spor Kulübü Başkanı

Tel: 0532 551 14 44

Osman İkinci
Osman İkinci Temmuz 31, 2019 10:15
Yorum yazın

Yorum yok

Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

Yazıyla ilgili yorum ve düşüncenizi ekleyebilirsiniz.

Yorum yazın
Yorumları Göster

Yorum yazın

E-Mail adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanlar doldurulmak zorundadır.*